Ultimate magazine theme for WordPress.

जब जीवन “लॉग क्या कहेंगे” मा अडियो जब तपाईको जीवनको मार्ग पूर्ण

सुवर्ण गाउपालिका

जब जीवन “लॉग क्या कहेंगे” मा अडियो जब तपाईको जीवनको मार्ग पूर्ण रूपमा एक कथनमा निर्भर हुन्छ, “लग क्या कहेंगे”। यस भनाइले धेरै सपनाहरू चकनाचूर पार्‍यो, कुनै श .्का छैन। व्यक्तिहरू तपाईका कार्यहरू र तपाईंले गर्न लाग्नु भएको कार्यहरूको बारेमा उनीहरूको तत्काल रायको साथ सधैं तयार हुन्छन्। व्यस्त तालिकामा तिनीहरू जे भए पनि अर्कोको जीवनमा हस्तक्षेप गर्न समय प्रबन्ध गर्छन्। विश्वका प्रत्येक व्यक्तिले यस कथनको थप्पड सामना गरे र कुनै पनि कुरा गर्नु अघि उनीहरूले के सोच्ने भनेर सोच्दैनन्, उनीहरू वास्तवमा अरूले चाहने कुराको बारेमा सोच्न थाल्छन्, समाजले के मांग गर्दछ।

हामी सबै ‘लग’ र ‘लोगो की बटेन’ को डरले बाँचिरहेका छौं। यस भनाइले किशोर-किशोरीहरूलाई अत्यधिक असर गरिरहेको छ र वास्तवमा कसैले पनि वास्ता गर्दैन। तिनीहरूले आफ्नो व्यक्तिगत स्वतन्त्रता पाइरहेका छैनन्, आफ्नो सपनाको के गर्न स्वतन्त्रता गर्छन्, आफ्नो जीवन बिताउनको लागि स्वतन्त्रता पाउँछन्। जब उनीहरू केहि गर्न को लागी व्यक्त गर्छन्, पहिलो प्रश्न उठ्दछ उनीहरूको अगाडि “लग क्या कहेंगे”? र तिनीहरूलाई थाहा छैन यी व्यक्तिहरू को हुन्। यद्यपि, तिनीहरू यो ‘लग’ को कारणले उनीहरूको सपनाको हत्या गर्दैछन्। यो मूर्ख प्रश्न अक्सर केटीहरूको अगाडि उठ्छ र यो सबै प्रारम्भिक उमेरमा शुरू भयो।

उनीहरूले अध्ययन गरे र पहिले नै काम गरिरहेछन् अब उनीहरूले एउटा छोरो लिनु पर्छ र बिहे गर्नु पर्छ, किन? राम्रो केटी छवि बनाउन को प्रक्रिया मा, तिनीहरूले आफ्नो सपना हत्या। व्यक्तिले उनीहरूले सामना गरिरहेको डरको बारेमा पनि महसुस गर्दैनन्, जब तिनीहरूले आफ्नो जीवनको निर्णय लिनुपर्दछ अन्य व्यक्तिको विचारमा सम्मिलित भएर। यद्यपि उनीहरूको वैवाहिक जीवन खराब जीवनमा रहेको छ, ती सम्बन्धलाई उनीहरूले ‘लॉग क्या कहेंगे’ को कारण सेवा गर्नुपर्नेछ, उनीहरूले त्यो खराब विवाह त्याग्न सक्दैनन्।

समाजको मान्यता र मान्यता अनुसार “एक असल केटीले आफ्ना लोग्नेलाई छोडेर एक्लै बस्न सक्दैन। जे भए पनि त्यसले हरेक एक सेकेन्ड मर्दैछ, उनी त्यो सम्बन्धमा रहनुपर्दछ “र यो हाम्रो संस्कृतिले भन्छ र मान्छे भन्छ। यो सबै भयो जब हाम्रो निर्णयको आलोचना गरिन्छ र समाज द्वारा स्वीकार्य छैन। तिनीहरू व्यक्तिगत छनौटको नैतिकतामाथि प्रश्न उठाउन थाल्छन्। जब हामी यी सबै व्यक्तिहरूको छनौट र व्यक्तिहरूको रायको बारेमा सोच्न थाल्छौं, हाम्रो जीवन कठिन हुनेछ र यसले हामीलाई मात्र होइन तर ती सबै व्यक्तिहरूलाई प्रभाव पार्दछ जो हाम्रो नजिकका र प्रिय छन्। जहाँ आधा विश्व अगाडि बढिरहेको छ र अग्रणी छ, नेपाल र भारत जस्ता देश अझै पनी ‘लॉग क्या कहेंगे’ मा फसेको छ। पीडित किशोर किशोरीहरु बाहेक अरु धेरै होइन।  

अन्यको राय बस्न रोक्नुहोस्। तपाइँ के चाहानुहुन्छ हुनुहोस्, तपाइँलाई गर्न मनपरेको काम गर्नुहोस्, तपाईंलाई सहजै बनाउने कुरा लगाउनुहोस्, तपाइँ जहाँ चाहानुहुन्छ यात्रा गर्नुहोस् र तपाइँको जीवनको प्रत्येक क्षणको आनन्द लिनुहोस्। विवाह गर्नुहोस् जब तपाईं यसको सही समय महसुस गर्नुहुन्छ। यदि तपाईं स्नातक छोड्नुभयो भने केही फरक पर्दैन, तपाईं सम्बन्ध विच्छेद हुनुहुन्छ कि फरक पर्दैन, तपाईं २ are भन्दा माथि हुनुहुन्छ र अझै अविवाहित हुनुहुन्छ भन्ने कुराले फरक पार्दैन, तपाईंको छिमेकी छोरा / छोरीहरूले सरकारी काम गरिरहेछन् र तपाईं हुनुहुन्छ होईन, यदि तपाईं कम अंक पाउँदै हुनुहुन्छ भन्ने कुराले फरक पार्दैन, यदि तपाईंले छोटो पोशाक लगाउनु भएको छ र तपाईंको क्लीएजेज र तपाईंको फिलाको संकेत देखाउनु भएको छ भने फरक पर्दैन। यी कुराहरु वास्तवमा मतलब छैन। लोगो की सोचको सेवक हुन रोक्नुहोस्। आफैं हुनुहोस् र तपाईंको मनपर्ने तरिकामा जीवन बिताउनुहोस् र जसले तपाईंलाई खुशी पार्दछ। आफ्नो राय मार्न अन्य राय नदिनुहोस्। ब्यक्ति जो तपाई हुन चाहानुहुन्छ र नरक गर्नुहोस् यो ‘लग क्या कहेंगे’।

 

When the course of your life is fully depend on one statement, ‘log kya kahenge’. This statement shattered many of the dreams, no doubts. People are always ready with their instant opinion about the things you had done and the things you are going to do.

In the busy schedule they anyhow manage time to interfere in other’s life. Every single person in the world faced the slap of this statement and before doing anything they don’t think about what they want, they actually start thinking about what other people want, what society demands. We all are living in fear of ‘log’ and ‘logo ki battein’.

This statement is highly affecting the teenagers and no one actually care. They are not getting their personal freedom, freedom to do what they dream of, freedom to live their life in their way. Whenever they express about something they want to do, the first question arises in front of them are ‘log kya kahenge’? And they don’t even know who these people are. Though, they are murdering their dream due to this ‘log’.

This stupid question often arises in front of girls and it all started in early age. They studied and already doing job now they should get a boy and marry, why? In the process of making good girl image, they murdered their dreams. People don’t even realize about the fear which they are facing, when they have to take the decision of their life with the involvement of other people opinion. Though they are having a bad marriage life, they have to serve that relation because of ‘log kya kahenge’,they can’t quit that bad marriage. As per the society norms and values, “A good girl can’t leave her husband and live alone. No matter she is dying every single second, she have to stay in that relationship” and that’s what our culture says and people says.

It’s all happened when our decision is criticized and not acceptable by the society. They start questioning the morality of individual choice. When we start thinking about all these people’s choice and people’s opinion, our life will be difficult and its affect not only us but to all those people who are near and dear to us. Where half of the world is running forward and leading, the country like Nepal and India are still stuck into ‘log kya kahenge’. The victims are none other than teenagers and many more.

Stop living other’s opinion. Be what you want, do what you loved to do, wear what makes you comfortable, travel where you want to go and enjoy every single moment of your life. Marry when you feel its right time. Doesn’t matter if you are bachelor drop out, doesn’t matter if you are divorcee, doesn’t matter if you are above 25 and still unmarried, doesn’t matter if your neighbour son/daughters are doing government job and you are not, doesn’t matter if you are getting less marks, doesn’t matter if you are wearing short dress and showing your cleavage and hint of your thighs. These things actually don’t matter. Stop being the servant of logo ki soch. Be yourself and live the way u like and which makes you happy. Don’t let other opinion to kill your happiness. Be the person who you want to be and do hell with this ’log kya kahenge’.

Comments
Loading...